Peelingi chemiczne i zabiegi z kwasami

Taki peeling potrafi przynieść spektakularne rezultaty i przygotować cerę na lato.
To profesjonalna kuracja złuszczająca oraz usuwająca martwe komórki naskórka.

Czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy doborze metody oczyszczania, to skłonność cery do przetłuszczania lub wysuszania się, czy jej wrażliwość.

Rodzaje peelingów:

 • Kwas salicylowy na trądzik
  Związek chemiczny zaliczany do grupy beta-hydroksykwasów (BHA). W naturze występuje w różnych roślinach, mając wpływ na procesy ich wzrostu, a dla potrzeb kosmetycznych pozyskuje się go z kory wierzby.

  Kwas salicylowy ma właściwości przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i przeciwzapalne. W stężeniu 1-2 proc. wykorzystywany jest w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. W stężeniu 10-20 proc. ma właściwości keratolityczne, czyli rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Ma też właściwości regenerujące i keratoplastyczne – stymuluje odnowę naskórka, a także redukuje widoczność blizn. Przenika przez warstwę sebum i wnika w głąb porów, usuwając zanieczyszczenia, zwęża i oczyszcza pory. Zabiegi z kwasem salicylowym zalecane są w leczeniu trądziku (zapalnego i niezapalnego), stosowane są również w celu zwalczania objawów fotostarzenia, rozjaśnianiu przebarwień i plam pigmentacyjnych. Najczęściej wykorzystywany jest w peelingach.

  Peeling kwasem salicylowym kosztuje ok. 150-200 pln
  Peeling salicylowy zazwyczaj wymaga przygotowania – kilka tygodni wcześniej należy aplikować w domu krem zawierający kwas salicylowy w niewielkim stężeniu, co obniży poziom pH skóry do poziomu 4,5 – i podniesie efektywność zabiegu. Dwa tygodnie wcześniej nie wolno wystawiać twarzy na działanie słońca i solarium. Zabieg zaczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. Następnie kwas nakładany jest na skórę specjalnym pędzelkiem. Od razu po aplikacji skóra pokrywa się białawą warstwą (to efekt wytrącania się kryształków kwasy). Po kilku minutach od nałożenia kwas zmywany jest ciepłą wodą. Po zabiegu skóra złuszcza się (może trwać to nawet kilka dni) – na twarzy mogą wówczas pojawić się drobne strupki, co jest efektem aktywnego usuwania naskórka. Efekty widać już po pierwszym peelingu – do znaczącej poprawy wyglądu dochodzi po około sześciu zabiegach, przeprowadzanych w dwutygodniowych odstępach. Po zabiegu należy przez około trzy tygodnie chronić skórę kremem z wysokim filtrem.

 • Kwas glikolowy na przebarwienia
  Naturalnie występuje w trzcinie cukrowej. W kosmetyce i dermatologii stosowany jest z powodzeniem od ćwierćwiecza. Działa wielotorowo: rozjaśnia i rozświetla skórę, wygładza naskórek, nawilża, spłyca zmarszczki. Jego cząsteczki mają niewielkie rozmiary, łatwo więc przenikają przez skórę i pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny.

  W zabiegach może być stosowany w różnych stężeniach – od tego, jakie zostało zastosowane, zależy sposób działania na skórę. W niskich stężeniach (do 15 proc) kwas glikolowy efektywnie nawilża skórę i delikatnie złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, a także pobudza aktywność fibroblastów, wspomagając regenerację skóry właściwej. W stężeniu 20-35 proc. daje również efekt powierzchniowego peelingu. Stężenia wysokie – 50-70 proc. – silnie złuszczają naskórek i pobudzają regenerację skóry właściwej. Zabiegi można często powtarzać, a ich wielokrotne stosowanie zwiększa grubość pocieniałej z wiekiem skóry nawet o 25 proc., nie wywołując przy tym stanu zapalnego.

  Peelingi kwasem glikolowym najczęściej stosuje się w celu usuwania przebarwień, redukcji drobnych i głębszych zmarszczek, spłycenia blizn, a także nawilżeniu skóry, zmiękczeniu jej i wygładzeniu, wreszcie – jako profilaktyka antystarzeniowa. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są m.in. alergie skórne, aktywna opryszczka, skłonność do powstawania bliznowców, podrażnienia i uszkodzenia skóry, a także doustna terapia pochodnymi witaminy A.

  Co najmniej 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie wolno się opalać. Na tydzień przed zabiegiem nie należy nakładać na skórę preparatów z retinoidami, opalać się, depilować, poddawać dermabrazji czy elektrolizie. Dzień wcześniej mężczyźni nie powinni się golić. Tuż po peelingu może pojawić się rumień, może również uaktywnić się opryszczka, a u osób nie stosujących kremów z filtrami mogą także pojawić się przejściowe przebarwienia. Makijaż najlepiej wykonać po 24 godzinach od zabiegu, a między kolejnymi zabiegami i przez miesiąc po ich zakończeniu należy bezwzględnie unikać słońca i chronić twarz kremami z wysokim filtrem.

 • trądzik
  Kwas laktobionowy na podrażnioną skórę
  Należy do grupy polihydroksykwasów, a otrzymywany jest w wyniku utleniania laktozy. Pod względem budowy chemicznej zaliczany jest do grupy hydroksylowych zwanych polihydroksykwasami (PHA). Kwasy owe mają wszystkie właściwości kwasów AHA, ale są dużo łagodniejsze i nie dają efektów ubocznych takich jak pieczenie, zaczerwienienie się skóry czy jej intensywne łuszczenie się – zawdzięczają to specyficznej budowie swoich cząsteczek.

  Kwas laktobionowy działa podobnie, jak inne hydroksykwasy: pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, reguluje proces złuszczania, wpływa na proces produkcji glikozaminoglikanów w skórze właściwej. Podczas jego aplikacji nie występują jednak charakterystyczne dla pozostałych kwasów efekty uboczne. Ponieważ dodatkowo kwas ten wykazuje silne właściwości regenerujące i łagodzące, a także wzmacniające barierę ochronną naskórka, jest on wykorzystywany w pielęgnacji skóry ze stanami zapalnymi: zapaleniu skóry, trądziku łojotokowym, wyprysku kontaktowym czy nawet w AZS.

  Peeling kwasem laktobionowym kosztuje 180 pln
  Peelingi z użyciem kwasu latobionowego najczęściej wykonuje się w przypadku skóry suchej i odwodnionej, wrażliwej z teleangiektazjami, trądzikiem różowatym. Pozostałe wskazania to m.in. łojotokowe zapalenie skóry i przebarwienia. Peeling silnie regeneruje, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Nałożenie kwasu często poprzedza peeling enzymatyczny, wstępnie złuszczający naskórek. Zabieg kończy aplikacja kremu z kwasem latobionowym o niższym stężeniu.

 • Kwas mlekowy na blizny
  W naturze występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, żurach i kiszonkach. Należy do grupy kwasów AHA. Ma działanie złuszczające, przeciwstarzeniowe i nawilżające. Wykorzystywany jest do zabiegów peelingujących. Oczyszcza skórę z martwych komórek, zmniejsza widoczność blizn, wygładza skórę i nawilża ją, wyrównuje jej koloryt, reguluje wydzielanie sebum, odblokowuje pory, przeciwdziała też stanom zapalnym i łagodzi podrażnienia. Stymuluje również produkcję ceramidów, dzięki czemu skóra jest lepiej nawilżona. Użyty w odpowiednim stężeniu pomaga pozbyć się przebarwień.

  Peeling kwasem mlekowym koszuje ok 100-200 pln
  Zabieg peelingu kwasem mlekowym poprzedzony jest dokładnym demakijażem.
  Kwas nakładany jest cienką warstwą, a później dokładnie zmywany.
  Następnie nakładana jest antybakteryjna maska żelowa – po około 10 minutach jest ona zmywana, a skóra – dokładnie tonizowana.

  Na koniec na twarz nakładany jest krem ochronny z witaminą A.

  Po zabiegu trzeba unikać słońca i chronić twarz kremem z filtrem.

  By efekty były jak najlepsze, zabieg trzeba powtórzyć 4-6 razy w odstępach 7-10 dniowych.